Wskazania
Zespół rowka nerwu łokciowego to zaburzenie czynności nerwu łokciowego na skutek ucisku tego nerwu w bruździe kostnej znajdującej się na tylno-przyśrodkowej powierzchni kości ramiennej, tuż ponad stawem łokciowym. Do ucisku dochodzi na skutek zmian zwyrodnieniowych, zapalnych lub pourazowych, powodujących zwężenie przestrzeni wokół nerwu łokciowego.
Drażnienie mechaniczne i ucisk upośledzają czynności włókien nerwowych przebiegających w nerwie łokciowym.
Objawami choroby są:
- bóle, drętwienia i mrowienia czwartego i piątego palca ręki – najsilniejsze w nocy, mogą nasilać się też w określonych ułożeniach kończyny
- osłabienie części mięśni ręki
Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego zaczyna się od postępowania zachowawczego: farmakoterapii i fizjoterapii. Za pomocą odpowiednich leków redukujemy stan zapalny, zmniejszamy ból oraz obrzęk. Działania fizjoterapeutyczne polegają na zastosowaniu technik neuromobilizacji oraz wyeliminowaniu nawyków ruchowych mogących drażnić nerw.
W przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym a także w przypadku stwierdzenia podwichania się nerwu łokciowego bądź zmian patologicznych w obrębie łokcia, zaleca się zabieg chirurgiczny. W czasie zabiegu dokonuje się odbarczenia nerwu łokciowego.
Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu
W trakcie konsultacji ze specjalistą ortopedą przeprowadzany jest ogólny wywiad, badanie fizykalne i ocena stanu klinicznego łokcia. W postawieniu ostatecznego rozpoznania niezmiernie ważne jest wykonanie badania przewodnictwa nerwowego w obrębie kończyn górnych (EMG). W niektórych przypadkach zespołu rowka nerwu łokciowego wskazane jest wykonanie badań obrazowych takich jak RTG, TK, MRI. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich wyników lekarz ortopeda przedstawia Pacjentowi plan leczenia. Po zakwalifikowaniu do zabiegu odbywa się konsultacja anestezjologiczna i wykonywane są niezbędne badania laboratoryjne krwi.
ZABIEG – zespół rowka nerwu łokciowego
czas zabiegu
pobyt w szpitalu
rehabilitacja
„Powyższe wartości są czasem normatywnym, tzn. czasem planowanym i uśrednionym najczęściej występującym u Pacjentów”.
Przygotowanie do zabiegu
W trakcie konsultacji ze specjalistą ortopedą przeprowadzany jest ogólny wywiad, badanie fizykalne i ocena stanu klinicznego łokcia. Lekarz zleca wykonanie na miejscu badania z zakresu diagnostyki obrazowej – każdorazowo jest to badanie RTG a w wielu przypadkach tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny – pozwalające szczegółowo zaplanować operację. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich wyników lekarz ortopeda przedstawia Pacjentowi plan leczenia. Po zakwalifikowaniu do zabiegu odbywa się konsultacja anestezjologiczna i wykonywane są niezbędne badania laboratoryjne krwi.
Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi dokumentami dotyczącymi zabiegów ZOBACZ
Przebieg zabiegu
Wykonywane jest nacięcie skóry o długości od kilku do kilkunastu centymetrów ponad przyśrodkową powierzchnią stawu łokciowego, wzdłuż przebiegu nerwu łokciowego. Następnie chirurg lokalizuje nerw łokciowy oraz otaczające go struktury: więzadła, powięź, kanał kostny w którym biegnie nerw. Uwolnienie nerwu łokciowego od ucisku uzyskuje się poprzez przecięcie lub wycięcie struktur włóknistych uciskających nerw. W przypadku stwierdzenia ucisku przez części kostne, kość uciskająca nerw zostaje usunięta. W niektórych przypadkach zabieg obejmuje także przeniesieniu nerwu łokciowego poza bruzdę kostną w której jest on uciskany. Ranę zamyka się szwami, które zostają usunięte po około 10-12 dniach.
Operacyjne uwolnienie nerwu łokciowego od ucisku, lecz nie jego przeniesienie, można również wykonać metodą endoskopową – cięcie i blizna są mniejsze po takiej operacji, wyniki obu metod (wyżej opisanej operacji otwartej i operacji metodą endoskopową) są porównywalne.
Po zabiegu
Po zabiegu uwolnienia nerwu łokciowego nie stosuje się unieruchomienia. Operowana kończyna może zostać odciążona na temblaku. Do czasu zagojenia rany i usunięcia szwów należy ograniczyć aktywność i unikać pełnego zgięcia w stawie łokciowym. Przez okres kilku tygodni nie należy wykonywać operowaną kończyną wysiłków fizycznych.
Pełny powrót funkcji nerwu łokciowego może potrwać nawet kilka miesięcy. To czas potrzebny na regenerację struktur nerwowych, w której istotną rolę odgrywa dobrze poprowadzona rehabilitacja.
Lekarze wykonujący zabieg
dr n. med. Adam Pierzchała
dr n. med. Henryk Noga
lek. Mariusz Smolik
Specjalista Ortopeda Traumatolog