Określenie „łokieć tenisisty” oznacza entezopatię nadkłykcia bocznego kości ramiennej, czyli zespół objawów bólowych występujący w miejscu przyczepu mięśni prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, znajdującego się po zewnętrznej stronie łokcia.
Głównym objawem jest ból występujący z boku łokcia, który pojawia się w momencie chwytania jakiegoś przedmiotu, zaciskania dłoni lub jej obracania.
Łokieć tenisisty jest bardzo często spotykany u osób pracujących przed komputerem, a także mechaników, muzyków i innych osób wykonujących powtarzające się ruchy prostowania i rotacji nadgarstka.
Zdecydowaną większość przypadków tych schorzeń leczy się nieoperacyjnie. Jednak często czas potrzebny na wyleczenie może wynosić do kilku miesięcy.
Podstawowymi metodami stosowanymi w terapii zespołu łokcia tenisisty oraz łokcia golfisty są:
- odpoczynek i modyfikacja aktywności fizycznych, w tym unikanie długotrwałej przeprostowanej pozycji nadgarstków
- fizjoterapia – rozciąganie mięśni prostowników, terapia manualna i kinesiotaping
- terapia ultradźwiękową falą uderzeniową
- niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane miejscowo i doustnie
- kortykosteroidy w iniekcjach miejscowych
- iniekcje autologicznych czynników regenerujących pochodzących z krwi Pacjenta – terapia osoczem bogatopłytkowym (Arthrex ACP), terapia białkiem przeciwzapalnym (Orthokine)
Pacjenci z przewlekłym bólem, którym nie pomaga leczenie zachowawcze mogą wymagać zabiegu operacyjnego.
ZABIEG – zespół rowka nerwu łokciowego – “łokieć tenisisty”
czas zabiegu
pobyt w szpitalu
rehabilitacja
„Powyższe wartości są czasem normatywnym, tzn. czasem planowanym i uśrednionym najczęściej występującym u Pacjentów”.
Przygotowanie do zabiegu
W trakcie konsultacji ze specjalistą ortopedą przeprowadzany jest ogólny wywiad, badanie fizykalne i ocena stanu klinicznego łokcia. Lekarz zleca wykonanie na miejscu badania z zakresu diagnostyki obrazowej – każdorazowo jest to badanie RTG a w wielu przypadkach tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny – pozwalające szczegółowo zaplanować operację. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich wyników lekarz ortopeda przedstawia Pacjentowi plan leczenia. Po zakwalifikowaniu do zabiegu odbywa się konsultacja anestezjologiczna i wykonywane są niezbędne badania laboratoryjne krwi.
Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi dokumentami dotyczącymi zabiegów ZOBACZ
Przebieg zabiegu
W trakcie zabiegu wykonuje się kilkucentymetrowe cięcie nad boczną (łokieć tenisisty) stroną stawu łokciowego.
W trakcie zabiegu chirurg może usunąć degeneracyjnie zmienione tkanki, dokonać uwolnienia przyczepu ścięgien, wydłużenia ścięgna lub przeniesienia jego przyczepu, a także odnerwienia zajętej procesem chorobowym okolicy.
Operacyjne uwolnienie nerwu łokciowego od ucisku, lecz nie jego przeniesienie, można również wykonać metodą endoskopową – cięcie i blizna są mniejsze po takiej operacji, wyniki obu metod (wyżej opisanej operacji otwartej i operacji metodą endoskopową) są porównywalne.
lek. Mariusz Smolik
Specjalista Ortopeda Traumatolog