ortopedia
Artroskopia stawu kolanowego
Masz problemy ze stawem kolanowym? Sprawdź, czym jest artroskopia kolana – metoda leczenia urazów i zmian zwyrodnieniowych. Przebieg, przygotowanie, powrót do formy.
Szybszy powrót do sprawności
Artroskopia wymaga jedynie niewielkich nacięć skóry, co oznacza mniejsze ryzyko powikłań, krótszy pobyt w szpitalu i szybszą rekonwalescencję.
Diagnostyka i leczenie w jednym zabiegu
Zabieg umożliwia jednoczesne obejrzenie wnętrza stawu w czasie rzeczywistym i przeprowadzenie naprawy uszkodzonych struktur – bez konieczności otwierania stawu.
Mniejsze blizny, większy komfort pacjenta
Dzięki technice małoinwazyjnej, zabieg pozostawia minimalne ślady operacyjne i wiąże się z mniejszym bólem pooperacyjnym niż klasyczne operacje.
Wskazania do artroskopii
Artroskopia kolana jest małoinwazyjną metodą diagnostyczno-terapeutyczną wnętrza stawów (chrząstki stawowej, błony maziowej, więzadeł, łąkotek i innych), pozwala ona lekarzowi dokładnie zobaczyć chory staw od środka za pomocą małej kamery. Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi operacyjnych podczas artroskopii, możliwe jest wykonanie szerokiego zakresu zabiegów. Wskazania do zabiegu metodą artroskopową kolana:
- Uszkodzeń łąkotek (pęknięcia, niestabilność).
- Zerwania więzadeł (np. ACL, PCL).
- Uszkodzeń chrząstki stawowej.
- Obecności ciał wolnych w stawie.
- Przewlekłego zapalenia błony maziowej.
- Zespołów bólowych i ograniczeń ruchomości o niejasnej etiologii.
- Rekonstrukcji struktur stawowych po urazach.
- Złamań śródstawowych.
Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu artroskopii
W trakcie konsultacji ze specjalistą przeprowadzany jest ogólny wywiad, ocena stanu klinicznego kolana oraz badanie fizykalne. Lekarz zleca wykonanie na miejscu badania z zakresu diagnostyki obrazowej – najczęściej jest to badanie rezonansu magnetycznego, które pozwala zobrazować stan struktur kolana oraz badanie RTG, pozwalające wykluczyć ewentualne złamania w obrębie kolana. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich wyników lekarz przedstawia proponowany plan leczenia.
Zalety metody artroskopowej
- małoinwazyjna procedura
- krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji
- mniejsza bolesność – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym lub zewnątrzoponowym
- lepszy efekt kosmetyczny – niewielka blizna
ZABIEG – Artroskopia stawu kolanowego
czas zabiegu
pobyt w szpitalu
rehabilitacja
„Powyższe wartości są czasem normatywnym, tzn. czasem planowanym i uśrednionym najczęściej występującym u Pacjentów”.
Przygotowanie do artroskopii
Konsultacja anestezjologiczna odbywa się po zakwalifikowaniu do zabiegu, natomiast dodatkowo w dniu zabiegu lekarz anestezjolog odbywa ponownie rozmowę z pacjentem. Zabieg artroskopii stawu kolanowego przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym, tzn. Pacjent zostaje znieczulony od pasa w dół. Należy zaopatrzyć się w kule łokciowe oraz ortezę.
Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi dokumentami dotyczącymi zabiegów ZOBACZ
Przebieg zabiegu
Zabieg rozpoczyna się od wykonania dwóch małych nacięć, przez które w dalszym etapie wprowadzany jest atroskop i inne instrumenty chirurgiczne. Dzięki artroskopowi możliwa jest małoinwazyjna ocena struktur stawowych takich jak chrząstki, błony maziowej, więzadeł, ścięgien mięśni przechodzących przez staw oraz łąkotek. W niektórych sytuacjach, w zależności od charakteru zmian, można wykonać drobny zabieg. Pod koniec zabiegu nacięcia są zszywane i w jednym umieszcza się dren połączony z plastikową butelką by w okresie pooperacyjnym zbierać nadmiar krwi, która pojawi się w kolanie. Dreny zazwyczaj usuwane są następnego dnia po operacji.
Po zabiegu
Rehabilitacja rozpoczyna się na drugi dzień po zabiegu, zalecana jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, połączona z samodzielnymi ćwiczeniami w domu.
Lekarze wykonujący zabieg
lek. Krzysztof Onaczyszyn
dr n. med. Adam Pierzchała
lek. Mariusz Smolik
Specjalista Ortopeda Traumatolog