Chirurg Onkolog | Chirurg Onkologiczny | Chirurgia rekonstrukcyjna
chirurg onkolog chirurg onkologiczny gliwice zabrze
Prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski
Specjalista chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej. Leczy nowotwory skóry, głowy i szyi oraz wykonuje zabiegi rekonstrukcji tkanek po leczeniu onkologicznym.
Chirurg Onkolog | Gliwice, Zabrze Konsultacje
Specjalizacje i doświadczenie
Prof. Adam Maciejewski to specjalista o międzynarodowej renomie, który od lat zajmuje się leczeniem najbardziej złożonych przypadków onkologicznych i pourazowych. W Klinice Nieborowice prowadzi konsultacje oraz wykonuje zabiegi w zakresie chirurgii onkologicznej i resekcyjno-rekonstrukcyjnej, koncentrując się na przywracaniu funkcji i jakości życia pacjentów po ciężkich operacjach lub urazach.
Zakres wykonywanych zabiegów
Prof. Maciejewski specjalizuje się w chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej w obrębie różnych regionów ciała. W Klinice Nieborowice wykonuje zabiegi m.in. w zakresie:
- nowotworów jamy ustnej (język, żuchwa),
- nowotworów środkowego i dolnego piętra twarzy (szczęka, nos),
- głowy i szyi,
- ślinianek i węzłów chłonnych szyi,
- tarczycy i przytarczyc,
- piersi (chirurgia onkologiczna i rekonstrukcyjna),
- tkanek miękkich i kości kończyn,
- klatki piersiowej i jamy brzusznej (układu pokarmowego),
- rekonstrukcji pourazowych (po wypadkach i urazach złożonych),
- chirurgii odtwórczej po leczeniu onkologicznym i radioterapii,
- rekonstrukcji tkanek z wykorzystaniem płata ALTF,
- rekonstrukcje lokalne, regionalne i mikronaczyniowe,
- zabiegi operacyjne dzieci,
- chirurgia ortognatyczna oraz chirurgia szczękowo-twarzowa z implantacją zębów,
- rekonstrukcja z zastosowaniem indywidualnego implantu 3D PEEK,
- zabiegi zespolenia limfatyczno-żylnego LVA – leczenie obrzęku chłonnego,
- nowotworów skóry.
W leczeniu wykorzystuje się techniki mikrochirurgiczne, przeszczepy tkanek oraz metody umożliwiające odtworzenie zarówno funkcji, jak i wyglądu operowanych obszarów.
Indywidualne podejście do pacjenta
Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych, estetycznych i funkcjonalnych pacjenta. Planowanie leczenia odbywa się w ścisłej współpracy z zespołem specjalistów z zakresu chirurgii, onkologii, radioterapii i rehabilitacji.
Dlaczego warto zaufać?
Wieloletnie doświadczenie kliniczne
Prof. Maciejewski od lat specjalizuje się w leczeniu nowotworów skóry, głowy i szyi oraz w chirurgii mikronaczyniowej.
Nowoczesne podejście do chirurgii
Wykorzystuje sprawdzone techniki operacyjne oraz nowatorskie metody rekonstrukcji, dostosowując leczenie do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Opieka skoncentrowana na pacjencie
W pracy łączy najwyższe standardy medyczne z uważnością na komfort i oczekiwania osób powierzających mu swoje leczenie.

Profesor dr hab. n.med. Adam Maciejewski
Chirurg Onkologiczny | Chirurgia rekonstrukcyjna
Prof. Adam Maciejewski to chirurg, który od lat przekracza granice możliwości współczesnej medycyny. Kieruje się przekonaniem, że rekonstrukcja nie dotyczy tylko tkanek — to przywracanie pacjentowi sprawności, wyglądu i nadziei. Jego wiedza i umiejętności pozwoliły na przeprowadzenie przełomowych operacji, takich jak pierwszy na świecie ratujący życie przeszczep twarzy czy pierwszy na świecie przeszczep narządów szyi. Na co dzień łączy doświadczenie kliniczne z nowoczesnymi rozwiązaniami chirurgii mikronaczyniowej, oferując pacjentom leczenie na najwyższym poziomie.
Chirurg Onkolog | Chirurg Onkologiczny | Chirurgia Rekonstrukcyjna
Konsultacje i zakres operacji
W Klinice Nieborowice prof. Maciejewski przeprowadza konsultacje specjalistyczne w zakresie chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej oraz mikrochirurgii tkanek.
Podczas konsultacji:
analizuje problem w kontekście funkcji i estetyki,
przedstawia możliwości leczenia i plan rekonstrukcji,
omawia z pacjentem wszystkie etapy terapii i rekonwalescencji.
Operacje przeprowadzane przez profesora obejmują zarówno zabiegi rekonstrukcyjne po nowotworach i urazach, jak i rozległe procedury mikrochirurgiczne przywracające funkcje życiowe.
Chirurg Onkologiczny | Chirurgia rekonstrukcyjna
Chirurg Onkolog | Gliwice, Zabrze Konsultacje
Umów się na konsultację
Potrzebujesz specjalistycznej konsultacji w zakresie chirurgii onkologicznej lub rekonstrukcyjnej?
Skontaktuj się z nami i umów wizytę u specjalisty, który zapewni Ci profesjonalną diagnostykę, indywidualny plan leczenia i kompleksową opiekę na każdym etapie terapii.
Specjalizacje
Chirurgia onkologiczna głowy i szyi
Prof. Adam Maciejewski od wielu lat specjalizuje się w leczeniu nowotworów głowy i szyi, w tym nowotworów jamy ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok przynosowych oraz skóry. W swojej praktyce łączy leczenie radykalne z myśleniem o możliwie najlepszej rekonstrukcji i rehabilitacji funkcjonalnej.
Chirurgia rekonstrukcyjna i mikrochirurgiczna
Jest jednym z pionierów mikrochirurgii rekonstrukcyjnej w Polsce. Wykonuje rozległe zabiegi odtwarzania tkanek miękkich i kostnych po rozległych operacjach onkologicznych, wypadkach komunikacyjnych oraz urazach pourazowych i amputacyjnych. Stosuje nowoczesne techniki zespolenia mikronaczyniowego, umożliwiające przywrócenie funkcji i estetyki.
Chirurgia szczękowo-twarzowa i ortognatyczna
Zajmuje się kompleksowym leczeniem deformacji szczękowo-twarzowych — zarówno wrodzonych, pourazowych, jak i nabytych w wyniku chorób. Prowadzi operacje korekcyjne zgryzu, leczenie pourazowych złamań twarzy oraz rekonstrukcje kostne w przypadkach nowotworów i zaników kostnych.
Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna
Wykonuje zabiegi odtwarzania wyglądu i funkcji po leczeniu nowotworów, urazach czy wrodzonych deformacjach, w tym transplantacje tkanek, płaty wolne oraz złożone rekonstrukcje z zastosowaniem mikrochirurgii.
Rekonstrukcje po nowotworach, urazach i amputacjach
Specjalizuje się w kompleksowych rekonstrukcjach po rozległych resekcjach onkologicznych oraz amputacjach pourazowych, przywracając pacjentom możliwość normalnego funkcjonowania i poprawiając jakość życia.
Leczenie nawrotów chorób nowotworowych
Prof. Maciejewski posiada duże doświadczenie w leczeniu nawrotowych przypadków nowotworów, gdzie konieczne są indywidualne podejścia terapeutyczne, wieloetapowe operacje i często zaawansowane techniki rekonstrukcyjne.
Chirurg Onkologiczny | Chirurgia rekonstrukcyjna
Działalność naukowa i międzynarodowa
Prof. Adam Maciejewski prowadzi intensywną działalność naukową w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej i mikrochirurgii, koncentrując się na przywracaniu funkcji życiowych i estetyki po rozległych resekcjach nowotworowych.
Jego badania obejmują:
rozwój innowacyjnych metod rekonstrukcji mikrochirurgicznej,
transplantologię narządową w obrębie głowy i szyi,
wdrażanie nowatorskich protokołów leczenia wieloetapowego.
Współpracuje z najlepszymi ośrodkami chirurgicznymi na świecie, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w ramach międzynarodowych konferencji i projektów naukowych.
Najważniejsze osiągnięcia kliniczne
2013 (maj): Pierwszy w Polsce – i równocześnie pierwszy na świecie ratujący życie – przeszczep twarzy. Zespół pod kierunkiem prof. Maciejewskiego wykonał 27-godzinną operację u pacjenta po ciężkim urazie z przeszczepieniem twarzy od zmarłego dawcy. Operacja ta przeszła do historii jako pionierski zabieg transplantacji z istotnymi wskazaniami życiowymi.
2013 (grudzień): Druga w Polsce planowana operacja przeszczepu twarzy dla pacjentki. Prof. Maciejewski kierował zespołem, który ponownie wszczepił pacjentce całościową tkankę twarzy, przywracając jej funkcje i wygląd.
2015: Pierwszy na świecie allogeniczny, złożony przeszczep narządów szyi. Zabieg ten (obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, mięśnie szyi i powłokę przednią) wykonano wspólnie z transplantacją komórek macierzystych. Operacja była unikalnym przełomem w transplantologii i rekonstrukcji, prowadzącym do przywrócenia funkcji oddychania i przełykania u pacjenta.
Poza transplantacjami prof. Maciejewski jest autorem licznych innowacyjnych technik rekonstrukcji chirurgicznych (np. modyfikacje płata udowego, płata strzałkowego czy trójwyspowych przeszczepów tkankowych) – za które otrzymywał nagrody krajowe i międzynarodowe.
Chirurg Onkolog | Gliwice, Zabrze Konsultacje
Dorobek naukowy i doświadczenie
Ponad 20 lat doświadczenia w chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej
Pionier pierwszego na świecie przeszczepu twarzy ratującego życie (2013)
Lider zespołu przeprowadzającego pierwszy na świecie przeszczep narządów szyi (2015)
Autor i współautor licznych publikacji naukowych w dziedzinie chirurgii i mikrochirurgii
Prelegent na najważniejszych kongresach chirurgii rekonstrukcyjnej na świecie
Współtwórca innowacyjnych technik mikrochirurgicznych w rekonstrukcji głowy, szyi i twarzy
Wykształcenie i tytuły naukowe
- 1997 – dyplom lekarza medycyny, Śląski Uniwersytet Medyczny (dawniej Śląska Akademia Medyczna)
- 1997–1998 – staż podyplomowy
- 2000 – specjalizacja I stopnia z chirurgii ogólnej. W tym samym roku obrona doktoratu na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Ocena wartości prognostycznej i miejsca chirurgii w leczeniu skojarzonym z radioterapią u chorych na raka jamy ustnej lub gardła”, nadany przez Radę Wydziału ŚLAM, 2000
- 2005 – specjalizacja II stopnia z chirurgii ogólnej.
- 2008 – stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Ocena przydatności i skuteczności chirurgii rekonstrukcyjnej i mikronaczyniowej u chorych na zaawansowanego raka dolnego piętra twarzy naciekającego żuchwę” nadany przez Radę Naukową Centrum Onkologii w Warszawie
- 2010 – Przewodniczący Sekcji Chirurgii Rekonstrukcyjnej TChP – nadal
- Członek Zarządu Towarzystwa Chirurgów Polskich – nadal
- 2013 – nominacja na profesora nauk medycznych (tytuł profesora zwyczajnego).
- 2017 – uzyskanie specjalizacji w chirurgii plastycznej.
Swoje doświadczenie zdobywał m.in. podczas stypendium Jakuba hr. Potockiego w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Vrie w Amsterdamie, gdzie odbył szkolenie pod kierunkiem prof. G. Snowa i prof. R. Leemansa. Brał udział w kursach szkoleniowych: w zakresie Chirurgii Głowy i Szyi w Liverpoolu, w zakresie Chirurgii Podstawy Czaszki w St. Louis oraz Techniki Płatów Perforatorowych w Ankarze.
W czasie dwukrotnych pobytów w 2003 i 2004 roku w Klinice Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej MD Anderson Cancer Center w Houston (USA) czynnie doskonalił techniki rekonstrukcji neuronaczyniowej.
Członkostwo i działalność międzynarodowa
Polskie Towarzystwo Onkologiczne (od 2000 r.).
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (od 2000 r.).
Towarzystwo Chirurgów Polskich (od 2003 r.; przewodniczący Sekcji Chirurgii Rekonstrukcyjnej od 2010 r.).
Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM) – od 2005 r. (pierwszy Polak przyjęty do ASRM)
Zespół Transplantacji Twarzy przy Centrum Onkologii w Gliwicach – aktywny uczestnik i koordynator zabiegów transplantacyjnych.
Honorowe członkostwo Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (przyznane w 2017 r.)
- Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej od 2023 r.
Dzięki międzynarodowej współpracy prof. Maciejewski utrzymuje kontakty z ośrodkami chirurgicznymi na świecie, co procentuje wymianą doświadczeń i wspólnymi projektami badawczymi.
Nagrody i wyróżnienia
Prof. Maciejewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń za wkład w rozwój medycyny transplantacyjnej i chirurgii rekonstrukcyjnej. Najważniejsze z nich to:
2014 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi dla transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej).
2019 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (za osiągnięcia w rozwoju polskiej medycyny).
2013 – Nagroda „Perły Medycyny” (specjalne wyróżnienie za pierwszy w Polsce i jednocześnie pierwszy na świecie ratujący życie przeszczep twarzy).
2015 – „Wawrzyn Lekarski” Śląskiej Izby Lekarskiej – najwyższe lokalne wyróżnienie dla lekarzy za dokonania medyczne.
Wyróżnienia ASRM: Wielokrotnie nagradzany przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Mikronaczyniowej (ASRM) – m.in. tytułem „Best Microsurgical Case of the Year” za wybitne osiągnięcia w chirurgii rekonstrukcyjnej.
Inne wyróżnienia: m.in. Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji (2016), nagroda „Hipokrates” Śląskiej Izby Lekarskiej (2018), Złoty Otis (2020), Honorowe Członkostwo PTChPiE (2017) oraz liczne odznaczenia środowiskowe i branżowe.
Wszystkie te nagrody podkreślają innowacyjny charakter osiągnięć prof. Maciejewskiego oraz uznanie środowiska medycznego za jego wkład w rozwój chirurgii rekonstrukcyjnej i transplantologii.